Työväki maahanmuuttajana: amerikansiirtolaisten erilaisia vaiheita kirjakahvilassa 13.12.2012

Millaista oli amerikansuomalaisten elämä 1900-luvun taitteessa? Millaisia olivat siirtolaisten arki ja aatteet? Professori Markku Kangaspuro (Helsingin yliopisto, Aleksanteri-instituutti) ja Ulla Aatsinki (Jyväskylän yliopisto) keskustelevat Työväen historian ja perinteen tutkimuksen seuran uusimman vuosikirjan Työväki maahanmuuttajana (Väki voimakas 25, 2012) pohjalta. Keskustelua vetää dosentti Marjatta Rahikainen.

Keskustelun jälkeen esitetään Kelly Saxbegin draamadokumentti Under the Red Star (2011, 79 min), joka kertoo suomalaisten siirtolaisten elämästä Kanadassa 1900-luvun alussa.

Tervetuloa Työväenliikkeen kirjastoon
Sörnäisten rantatie 25 A 1, torstaina 13.12. 2012 klo 17.30!

Aiheeseen liittyvää kirjallisuutta: Tilaisuuden Facebook -sivu

This entry was posted in Elokuvat, Kirjat, Uutiset. Bookmark the permalink.

Comments are closed.