History of History Workshop

History Workshop Online (HWO) sivustolla on avattu virtuaalinäyttely liikkeen 45-vuotisesta historiasta, History of History Workshop.

Tässä pari historialiikkeen luonnehdintaa itsestään ja sidonnaisuuksistaan:

History Workshops were annual forums held between 1967 and 1994. They were devoted to the study and development of ‘history from below’ for use as a weapon in left-wing political campaigns.

History Workshop was a popular movement for the democratisation of History which flourished in Britain from the late 1960s to the mid 1980s (with sporadic activity continuing into the 1990s). It emerged from Ruskin College Oxford where Raphael Samuel, the movement’s initiator and presiding spirit, taught history for many decades.

HWO-sivuston verkkonäyttelyssä esitellään lyhyesti kaikki vuosittaiset konferenssit ja niistä tehdyt julkaisut vuosilta 1967-1994 sekä julkaistut pamfletit (History Workshop Pamphlets) 1-13  luettavina ja ladattavina pdf:nä.

HWO-sivuilta löytyy myös paljon muuta mielenkiintoista:

This entry was posted in Lehdet, Näyttelyt, Uutiset. Bookmark the permalink.

Comments are closed.