Pohjoismaiset työväenhistorian tutkijat kokoontuvat Tampereella 2025

Seuraava Pohjoismainen työväenhistorian konferenssi järjestetään Tampereella 7.-10. toukokuuta 2025. Konferenssiin odotetaan 150:tä esiintyjää kaikista Pohjoismaista ja niiden ulkopuolelta. Esitelmäkutsu julkaistaan maaliskuussa 2024.

Konferenssin järjestäjinä toimivat Työväen historian ja perinteen tutkimuksen seura sekä Tampereen yliopiston historian oppiaine. Päätapahtumapaikkana on Tampereen yliopisto. Järjestelyorganisaatiossa ovat edustettuina myös Työväenmuseo Werstas, Työväen Arkisto, Työväenliikkeen kirjasto, Kansan Arkisto, Lähihistorian tutkimuksen seura ja Suomen Taloushistoriallinen Yhdistys.

Pohjoismaisia työväenhistorian tapahtumia on järjestetty 1970-luvulta alkaen. Tuleva konferenssi on järjestyksessään 16:s. Edellinen Nordic Labour History Conference järjestettiin Kööpenhaminassa tammikuussa 2022.

Seuraa viestintää konferenssin kotisivulla ja osoitteessa nordiclabourhistory.org!

Finlaysonin työntekijöitä poistumassa tehtaalta työpäivän päätyttyä Tampereella 1940-1943. Kuva: Otso Pietinen, Museoviraston kuvakokoelmat. Lisenssi: CC BY 4.0.

Lisätiedot:
Sami Suodenjoki
THPTS ja Tampereen yliopisto
sami.suodenjoki(ät)tuni.fi
p. 050 4377 347

This entry was posted in Uutiset. Bookmark the permalink.

Comments are closed.